Wortal Biura rachunkowe Warmia o zmianie prawa pracy

Wortal Biura rachunkowe Warmia o zmianie prawa pracy

Nowy rok przyniesie dużo zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Dużo szefów będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się dobre dla zatrudnionych, czy może przyczynią się do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przejrzeć dostępne newsy i odpowiedzieć na to pytanie.

Podstawową zmianą będzie wciśnięcie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Obecnie wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób unormowane. Ten element bardzo często nadużywany jest przez pracodawców. Sejm uznał że taka praktyka jest odpowiedzialna za naganną sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają doprowadzić do sytuacji, w której przyszły szef będzie musiał zadać sobie pytanie, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problem w tym, że razem z wejściem w życie płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie wzrośnie też płaca minimalna umowy o pracę. Tę podwyżkę najbardziej odczują pracodawcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle groźna bo może doprowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie ludzi w celu pozbycia się kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na wzrost statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się tragicznie prezentować we wszelkiego rodzaju badaniach opinii publicznej.

Projektanci ustawy liczą na konkretny zysk jaki wpłynie po wejściu przepisów w życie. Ciekawe jest to czy w szacunkach uwzględnili niechęć szefów do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas pokaże. Zapowiadane zmiany rodzą kolejne pytania, na które trudno w tym momencie odpowiedzieć. Być może zamiast kroku w przód gospodarka wykonana dwa kroki w tył.

O komentarz zapytaliśmy panią Martę Nowka odpowiadającą za portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to poważne zagrożenie, na które rządzący powinni uważać bowiem poprawa tej sytuacji może być trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało mnie niż pół roku warto ten czas wykorzystać na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 5 (ostatnio: 07.01.2017 23:45:47)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 25.08.2016 15:34:59)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz