Ławki parkowe i meble miejskie

Ławki parkowe i meble miejskie

Architektura miejska, czy też tzw. mała architektura i meble miejskie to temat który przez wiele, wiele dekad nie istniał w świadomości społecznej. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, blisko ścieżki stoją ławki parkowe lub kosze na śmieci. Zwykła rzecz, od zawsze tak było, co za problem? dojrzejemy propozycję na http://www.archipark.pl/pl/oferta.html . Pokazuje się wszakże, że i owszem, jest.

Mówiąc na temat małej architekturze, tym samym piszemy o przestrzeni jaka nas okala. O tym, jak wyglądają skwerki, placyki, ścieżki, ogrody. O tym, bądź jest gdzie wyrzucić folię, czy jest gdzie usiąść gdy się zmęczymy, czy idąc porą słoneczną razi nas słońce. Mówiąc wprost, architektura miejska ma wpływ na to, czy jesteśmy skłonni w danym miejscu pozostawać, a potem tam powracać.

Ale czym faktycznie mała architektura jest, co się na nią składa? Ano chociażby stojaki na rowery, ławki parkowe lub kosze uliczne. Każdy z tych drobnych elementów które mijamy i którymi się nie zastanawiamy – a to przecież one w znacznej mierze są odpowiedzialne za wygląd a także atmosferę otoczenia, ale też jego użyteczność i poczucie bezpieczeństwa.

Stojaki rowerowe chociażby. Mogą być cudowne i stylowe, jeśli jednak równocześnie tak dziwne, że kompletnie bezużyteczne. Ławki parkowe mogą być nieciekawe, ale bardzo mocne, dzięki czemu zniosą dużo lat. A kosze uliczne, mogą być na trwałe przytwierdzone do ziemi (np. kosze betonowe) tym samym zwiększając ich trwałość a także bezpieczeństwo (nikt raczej nie zdemoluje go w trakcie manifestacji ulicznej) lub metalowe czy nawet plastikowe, nieskomplikowane do naprawy ale nie aż tak solidne. Zostając w tematyce śmietników: kosze parkowe raz jeszcze muszą dostatecznie układać się z okolicą drzew, ale niepotrzebnie być odpornymi na demonstracje.

Potrzebujemy czy nie, mała architektura to byt, co ma wpływ na każdego z nas, więc powinno się się tym tematem zaciekawić i przejrzeć kilkanaście tekstów w prasie specjalistycznej.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • yahoo: 1 (ostatnio: 22.01.2017 09:28:11)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz