Księgowa radzi

Księgowa radzi

Kolejne zmiany w ustawie dotyczącej daniny VAT. Ministerstwo Finansów zrzeka się pomysłu kaucji rejestracyjnej dla przedsiębiorców którzy mają zaległości podatkowe. To interesująca zmiana bowiem jeszcze niedawno legislatorzy byli pewni skuteczności owego mechanizmu. Kaucja ma zostać zastąpiona dużo większą odpowiedzialnością pełnomocników którzy rejestrują firmy.

Warto wiedzieć że minął tylko miesiąc od upublicznienia projektu w którym kaucja rejestracyjna była zapisana. Schemat działania kaucji był bardzo prosty. Każdy podmiot który stworzył zaległość podatkową lub groziło mu doprowadzenie do zaległości podatkowej musiał przy rejestracji firmy wpłacić kaucje rejestracyjną. Wysokość kaucji była ustalona w przedziale 20-200 tysięcy złoty. Za jej wysokość wpływała ocena podmiotu a także jego relacji z podmiotami które posiadają zaległość podatkową. Wielu księgowych obwiało się że kaucja zamiast działać pozytywnie zostanie użyta jako broń tworząc sytuacje patologiczne.

Nowa wersja dokumentu nie posada odwołania na temat kaucji. Poszerzona została odpowiedzialność pełnomocników rejestrujących firmy. W starszej wersji dokumentu odpowiedzialność ta miała nie być wyższa dziesięciokrotności zwykłego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie wartość ta nie może być wyższa niż 500 tysięcy złoty. Ministrowie liczą że ogromne zobowiązania finansowe skutecznie odstraszą tzw. słupy.

Ciekawostką w dokumencie jest także rozszerzenie mechanizmu odwróconego VAT-u. Będzie on dotyczył niektórych gałęzi branży budowlanej oraz sprzedaż procesorów powyżej 20 tysięcy złoty, towary ze słota oraz srebra. Mechanizm ten działa na zasadzie obliczania podatku przez kupującego a nie sprzedawcę.

O wypowiedź dotyczącą kaucji rejestracyjnej poprosiliśmy Panią Magdę która na co dzień prowadzi biuro rachunkowe w Elblągu.

To prawda że wielu księgowych obawiało się kaucji rejestracyjnej. Mogła ona odpowiadać za patologie związane z rejestracją nowych przedsiębiorstw.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 16.11.2016 03:44:44)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz